Vytápění rodinných domů

Bez vytápění by se každý z nás jen těžko obešel. Pokud se chystáte stavět rodinný dům, tak pravděpodobně budete řešit otázku toho, jaké vytápění bude pro vás nejlepší a z hlediska peněz i nejekonomičtější. Máte hned několik možností, jak dům vytopit.

Plynem, elektřinou, tuhými palivy, tepelným čerpadlem. U každého ze zdrojů tepelné energie si uvedeme, jaké jsou výhody a naopak nevýhody.

Plyn

U plynu je výhodou především komfort. Stačí jen otočit kolečkem na termostatu a během několika minut si můžete užívat vytopeného domu. Nevýhodou je jeho vysoká cena a omezené zásoby. Další věc je, že plyn při spalování mnohem ekologičtějším než například tuhá paliva.

Elektřina

Vytápění elektřinou je nejvíce dostupné a stejně jako plyn poskytuje ten nejvyšší komfort užívání. Pokud by jste doma přitápěli přímotopem je to jednou z nejhorších variant. Nejen, že spotřeba energie bude dvojnásobná, ale ještě k tomu přímotopy vzniká horší akumulace tepla.

Tuhá paliva

Jejich výhodou jsou nízké náklady na provoz, ale komfort užívání se s tím snižuje. Respektive pokaždé, když chcete mít doma teplo musíte si zatopit, pravidelně musíte doplňovat palivo – nejčastěji uhlí a dřevo a má horší dopad na životní prostředí díky zplodinám, které při spalování vznikají.

Tepelná čerpadla

U tepelných čerpadel se snižují náklady na vytápění, ale mají vyšší pořizovací náklady nehledě na to, že je potřeba, aby byl v domě ještě druhý zdroj tepla. Investice by se vám díky čerpadlu mohla v budoucnu vrátit, ale i tak na počátku musíte investovat nemalou částku.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Podlahové topení a označen , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.